יום חמישי, 22 בינואר 2015

אלימות בספורט בישראל

צפו בפואד מתקיף את ערן זהבי

אלימות בספורט בישראל 

  אלימות בספורט הוא מונח המתאר ביטויי אלימות פיזיים ולא-פיזיים אשר מתרחשים באירועי ספורט , האלימות מתאפיינת בין קבוצות יריבות , בין אוהדים ואפילו בין הספורטאים עצמם.
אחד מסוגי האלימות  הנפוצים ביותר  בספורט הוא אלימות בין קבוצות אוהדים, בסוג זה של אלימות אנו נתקלים בקללות , קריאות גזעניות , מכות , יריקות , השלכת רימוני הלם למגרש ועוד.

  היריבויות המסורתיות בספורט הישראלי הם  בעיקר  בין המועדונים הפועל תל אביב  ומכבי תל אביב והשיא של היריבות הזאת בא לידי ביטוי במשחק המפורסם הנקרא  "דרבי" ("דרבי" הוא משחק בין שתי קבוצות בעלות רקע דומה, בדרך כלל בהקשר גאוגרפי, כלומר מאותו אזור או מאותה העיר)

  יריבות נוספת שנפוצה בספורט הישראלי היא בין  מועדון  ביתר ירושלים ו מועדון בני סכנין.
הרקע ליריבות הוא השסע היהודי-ערבי. בנוסף לכך יש את היריבות ותיקת השנים בין ביתר ירושליים להפועל תל אביב זוהי אחת היריבויות הוותיקות בספורט הישראלי , ולא פעם הסתיימה  בקטטות המוניות במגרשים.
ביתר המייצגת את המפלגה ליכוד והפועל שמייצגת את המפלגה עבודה יוצרת התנגשות בין שני האוהדים של המועדונים.
בישראל בשנים האחרונות הלך והתעצם התופעה של האלימות בספורט . לדוגמא קבוצות של אוהדי ביתר ירושלים ומכבי תל אביב חיברו שירים גזעניים על שחקים ערביים.
דוגמא נוספת לאלימות בספורט בישראל היא השלכת רימון הלם מצד אוהדי הפועל תל אביב למגרש שכוון לפגוע בבלם ביתר ירושליים לשעבר שמעון גרשון אשר בעברו היה קפטן וסמל הפועל תל אביב .
האלימות הנפוצה ביותר בשנים האחרונות היא המקרה עם שחקן כדורגל מכבי תל אביב ונבחרת ישראל "ערן זהבי" והאוהד של הפועל תל אביב "פואד" . בתאריך 3.11.14 נפגשו הקבוצות היריבות הפועל תל אביב ומכבי תל אביב למשחק שגרתי במסגרת ליגת העל. כמה דקות לאחר שערן זהבי כבש שער הוא הותקף על ידי אוהד הפועל תל אביב שפרץ למגרש. בעקבות פריצתו של אוהד הפועל למגרש עוררה תחושת שעם בצד של אוהדי מכבי תל אביב שדקות ספורות לאחר מכן פרצו גם הם למגרש ופוצצו את המשחק . יצא לי להיות באותו משחק "מפורסם" בו ערן זהבי הותקף ואף צילמתי כמה תמונות הממחישות את מה שקרה באותו ערב.
לסיכום אני חושב שמבחינת האלימות בספורט בעולם , ישראל ממוקמת במקום טוב ופחות אלים משאר המדינות אך בכל זאת חייב לעשות משהו אם האלימות בספורט בישראל ואם הרבה עזרה מהשחקנים על המגרש אפשר לעשות את זה !

אין תגובות:

פרסום תגובה