יום שני, 20 באפריל 2015

הימורים בקרב בני נוער

כתבו: רון סימון ואור אוסטרוב

בתקופה האחרונה אנו עדים לתופעה שלילית שלא מקבלת מספיק חשיפה  -הימורים לא חוקיים בקרב בני נוער . ההימורים מתרחשים בשתי גזרות עיקריות.עיקריות גזרה ראשונה- "winner" ווינר היא תכנית הימורי ספורט ישראלית באחריות הטוטו. במסגרת תכניות ההימורים צריך לנחש תוצאות של משחקי ספורט מענפים שונים: כדורגל,כדורסל, טניס ועוד. ההשתתפות בהימורי הווינר היא מעל גיל 18. הבעיה מתחילה כאשר בני נוער מתחת לגיל 18 מהמרים למרות האיסור על הימורי ספורט מתחת לגיל 18. ילדים רבים בגילאי 13-17 "מבזבזים" את דמי הכיס שלהם לטובת הימורים אלו.

 באוקטובר 2007 התקבל בכנסת תיקון לחוק ולפיו נאסרת מכירת כרטיסי הגרלה והימורים לקטינים. המציע, מוכר או מפיץ לקטין כרטיסי הגרלה והימורים שלעריכתם ניתן היתר, דינו מאסר שישה חודשים. ניתן לדרוש מאדם המבקש לקנות כרטיסים הגרלה והימורים להציג תעודת זהות על מנת לוודא את גילו.
הימורים

בני הנוער מבזבזים כסף רב על הימורי הספורט .המחיר ההתחלתי של טופס ווינר רגיל הוא 10 ש"ח. למרות שמחיר זה נחשב לזול הילדים מתפתים ומהמרים בסכומים גבוהים יותר על מנת לזכות ביותר כסף. 
לדוגמה נער שאנו מכירים, הפסיד מעל 1000 ש"ח בווינר, הוא התחיל כמו רוב בני הנוער בסכומים נמוכים יחסית, ולאט לאט החל לנסות את מזלו עם סכומים יותר גבוהים כמו לדוגמה 150 ש"ח לטופס.


גזרה שנייה של הימורים בקרב בני נוער היא פוקר. פוקר הוא משפחה של משחקי קלפים פופולריים אשר התפתחו במזרח ארצות הברית בשלהי המאה ה-19 . בעשורים האחרונים המשחק תפס תאוצה ומשוחק כיום בבתי קזינו רבים מסביב לעולם. עם התפתחות רשת האינטרנט בשנים האחרונות נפוץ מאוד משחק הפוקר המקוון.

למשטרה קשה לאכוף את נושא הפוקר שנחשב ללא חוקי משום שהמשחק נעשה בתוך מועדון הימורים הנקרא "כלוב" ובתוך בתים פרטיים. בכל מועדון הימורים נוכח "קוף", שמציג עצמו כבעלים של המקום במקרה של פשיטה משטרתית. השופטים בארץ הם כידוע רחמנים, וכך אותם "קופים" יוצאים בעונשים קלים אך משתלמים, מאחר שהם מתוגמלים על ידי הבעלים האמתיים של המועדונים האלה, שנמנים בדרך כלל על משפחות הפשע. 

לסיום, אנו חושבים שתופעת ההימורים בקרב בני הנוער הולכת וגוברת ועל המבוגרים לקחת אחריות ולהתחיל להיות יותר מעורבים בפעילות המקוונות של ילדיהם ועד שלא ינקטו צעדים חמורים שמלווים בעונשים כבדים תופעה זאת לא תיפסק ואף תגבר.

אין תגובות:

פרסום תגובה